"A meglévő anyagkezelő rendszerek, raktári folyamatok és anyagáramok megőrzése kapcsán a fő szempont a fenntarthatóság. A meglévő terület optimális kihasználása mellett úgy kellett megtervezni a raktárbővítést, hogy az elosztóközpont közben aktívan működhessen. Létfontosságú volt, hogy semmilyen hátrány ne érje üzletmenetünket” – mondta Harald Horstmann, rámutatva a projekt egyik legjelentősebb kihívására.
A projekt három lépésben valósult meg:
A raktári folyamatok tervezett bővítéseinek megvalósításához először át kellett költöztetni a rendelések indítását az új rendszerből, majd széles körűen automatizálni kellett azt.
Ezt követően a szállítórendszerrel mind a meglévő, mind a jövőbeli raktározási és komissiózási rendszereket közvetlenül összekapcsoltuk a teljesen automatizált magasraktárral.
A projekt harmadik, egyben legfontosabb lépése a szállítójárműves raktár kiépítése volt, a hozzá tartozó munkaállomásokkal együtt.
„A VVA-val együttműködve elsősorban hétvégéken végeztük el az új rendszer fizikai integrálását és a vele együtt végzett teszteket, amint az építési és felújítási munkákat, és a szállítórendszer bővítését is" – emlékezett vissza Martin Nagler, az SSI SCHÄFER projektvezetője.
Az SSI SCHÄFER moduláris koncepciójú, rendkívül rugalmas raktár-rendszermegoldást alakított ki az Arvato SCS számára.
„A szállítójárműves új raktár tárolótömbjét a magasraktár 24 méter magas új szárnyában alakítottuk ki, az SSI SCHÄFER szabadalmaztatott 3D-MATRIX Solution intelligens raktárrendszer megoldását alkalmazva. Az Arvato SCS ezzel időtálló megoldáshoz jut az automatizált raktározásra és pufferelésre, és a rendelések feldolgozásának integrált rendezésére. Az egyes raktári folyamatok szétválasztása a vízszintes és függőleges tengelyek mentén, például, megelőzi a szűk keresztmetszetek kialakulását a be- és kitárolás során" – fejtette ki az SSI SCHÄFER részéről Martin Nagler.
A létesítményben most 84 integrált SSI Flexi egyszintes raktári szállítójármű könnyíti meg a hatékony betárolást és kigyűjtést. A 20 beépített lift a rendszer függőleges tengelye mentén biztosít gyors anyagáramlást. A rendszer összesen több mint 60.000 pontra bővíti az Arvato SCS kapacitását az igény szerint elérhető tárolókkal való automatizált ellátás kapcsán, és 60%-kal növeli az „áru az emberhez” elvű komissiózó állomások számát. A 3D-MATRIX Solution intelligens raktárrendszer megoldással így minden tétel bármely munkaállomásról elérhető. Az egyállomásos komissiózás elvét követve állomásonként egyszerre négy rendelés gyűjthető közvetlenül a szállításhoz használt kartondobozokba. Ha egy rendelés már ezen a területen összeállítható, akkor közvetlenül a kiszállítási területre kerül, ahol egy dolgozó kinyomtatja a rendeléssel kapcsolatos dokumentumokat, csomagolóanyaggal kitölti az üres teret a kartondobozban, és felhelyezi rá a szállítási címkét. A kartondobozt a szállítórendszer ezután továbbítja a kiszállításhoz, ezzel rövid ciklusidőket biztosítva a rendelések kapcsán.
„Ez a megoldás maximális rugalmasságot és teljesítményt biztosít számunkra. Az SSI SCHÄFER e téren kínált nekünk valóban egyedi megoldást, optimális teljesítmény/helyigény aránnyal. Az innovatív, és mindenekelőtt helytakarékos raktározási megoldással sikerült elérnünk célunkat, a termelékenység és a műszaki teljesítmény növelését” – összegezte elégedetten Harald Horstmann.
A meglévő logisztikai rendszer bővítése az SSI SCHÄFER által a VVA számára 2006-ban kialakított automatizálási megoldást továbbfejlesztő projekt.
Akkor az alábbi megoldásokat alakítottuk ki Güterslohban:
4 folyosós automatizált kisáruraktár (ASPW), mely 24.000 tárolódoboz befogadására képes
statikus állványrendszer, 14.000 tárolóhellyel
24 db SSI Carousel komissiózó rendszer, mely mintegy 26.000 tárolódoboz befogadására képes a rendkívül dinamikus darabonkénti komissiózáshoz
„A testreszabott, nagy teljesítményű raktári rendszer és annak ergonomikus, „áru az emberhez” elvű komissiózó állomásai bizonyítottan beváltak az elmúlt 14 év során, miközben kihívásainknak és forgalmunknak megfelelően fejlődtek. Az elmúlt évek üzleti növekedése miatt azonban bővítenünk kellett a komissiózó területet, különösen a B és C osztályú cikkek kapcsán. Régóta fennálló partneri kapcsolatunkra alapozva az SSI SCHÄFER optimalizált, időtálló és energiahatékony megoldást tudott kialakítani, mely javítja helykihasználásunkat, kapacitásunkat és teljesítményünket” – fejtette ki Harald Horstmann.
A rendszer teljesítményén és rugalmasságán túl a munkaállomások ergonómiájára is figyeltünk. Alkalmazottai, az SSI SCHÄFER, a Darmstadti Műszaki Egyetem és a cellumation nevű startup bevonásával a VVA koncepciót dolgozott ki erre vonatkozóan. A megoldás részét képezik a speciális munkaállomások, melyek egyazon szinten láthatók el forrás- és céltárolókkal, és a rendelések ergonomikus feldolgozását biztosítják a komissiózók számára. A szállítójárműves raktár új munkaállomásai univerzálisak, így a rendelések összeállításán túl a visszáruk újbóli rendezését is lehetővé teszik. Az ergonómia további fokozása és a munkakörnyezet optimalizálása érdekében a partnerek a megoldás egyedileg állítható munkamagasságait, a widgetek ergonomikus elrendezését, az információk optimális megjelenítését és a kellemes tapintású anyagok alkalmazását is kihasználták.
„Társadalmi felelősségvállalásunk részeként optimális ergonómiát akartunk kialakítani, a lehető legkellemesebb munkakörnyezet megteremtve. Végtére is, mi értelme egy robusztus raktári rendszernek, ha a dolgozók hamar elfáradnak, vagy veszélyben forog egészségük? Még a világítás terén is úttörők vagyunk: a fény színe a cirkadián ritmushoz igazodik” – árulta el Harald Horstmann.
Rendszerbővítés innovatív raktározási és komissiózási megoldással a stabil könyvellátás érdekében
NAGYOBB HATÉKONYSÁG RENDSZERREL
Intralogisztikai termékek és megoldások a vállalaton belüli anyagáramláshoz