Co sekundę nowy samochód jest wyposażany w systemy mechatroniczne do drzwi, siedzeń lub silników elektrycznych firmy Brose. A ponad 80 producentów i 40 dostawców polega na wydajności międzynarodowej firmy. Ta wysoka wydajność wymaga absolutnej niezawodności wszystkich procesów - szczególnie ze względu na stały wzrost liczby nowych opracowań i artykułów. Wszystkie te czynniki stanowią dobry powód do restrukturyzacji logistyki i zaopatrzenia produkcji w drugim co do wielkości zakładzie produkcyjnym - oraz do koncentracji zdolności magazynowych. Duży cel dla Brose - fabryka wolna od wózków widłowych.
Ponieważ niezawodny proces produkcyjny jest kluczem do firmy Brose, rozwiązanie musi być precyzyjne. Wprowadzenie pociągów holowniczych w celu dostarczenia produktu do zakładu produkcyjnego umożliwiło usprawnieniey proces automatyzacji. Procesy intralogistyczne, w tym załadunek pociągiem holowniczym, są w pełni zautomatyzowane dla znanego na całym świecie dostawcy z branży motoryzacyjnej. Innowacyjność koncepcji przepływu materiałów jest widoczna w zakresie funkcjonalnym SAP EWM, koncepcji bezkonkurencyjnej w branży. Obejmuje ona sekwencyjne pobieranie i dostarczanie materiałów w oparciu o potrzeby oraz w pełni zautomatyzowany załadunek pojemników na pociągi holownicze. Została ona włączona do istniejącej infrastruktury SAP, która jest dokładnie dopasowana do potrzeb Brose'a.
W celu spełnienia specyficznych wymagań logistycznych dla pociągów holowniczych, we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Monachium zostało opracowane obszerne narzędzie planistyczne. Jako certyfikowany partner SAP, SSI SCHÄFER wdrożył je bezpośrednio w ramach SAP EWM. Rezultatem jest niezawodny, wstępnie zaplanowany harmonogram pociągów holowniczych w oparciu o wiele zmiennych, w tym zmiany, przerwy lub trasy w ramach danego rozkładu jazdy.
Dalsza kontrola procesu i instalacji odbywa się poprzez SAP. Dodatkowo, 5-cio alejkowy magazyn wysokiego składowania oraz 7-mio alejkowy system automatycznego składowania i pobierania z maszyny magazynują różne części samochodowe do czasu ich wyprodukowania. Liczne elementy systemu przenośników, jak również zastosowanie aplikacji zrobotyzowanych do zautomatyzowanej depaletyzacji, zapewniają wysoką efektywność procesu w przepływie materiałów.