A Case Picking komissiózó rendszermegoldás, melyet 2008-ban vezettünk be az üzleti szegmensek szállítási egységeinek automatikus összeállításához, számos díjat elnyert, köztük a neves MM Logistik díjjal (2008). Az SSI SCHÄFER folyamatosan fejleszti széleskörű élelmiszer-kiskereskedelmi szakértelmét.
Az SSI Case Picking rendszer komplett raklapokat vesz át a szállítóktól az áruátvételi ponton, melyeket szállítórendszerrel vagy vezető nélküli szállító járművekkel (AGV-kkel) juttat el az automatizált raklapbontó állomásra. A raklapokat itt robotok ürítik le automatikusan – kompletten, vagy részben, rétegenként. E folyamat során a legkorszerűbb robotikai technológia biztosítja a termékek kíméletes kezelését.
Az egységrakományok ezután rétegenként vannak pufferelve egy automatizált komissiózó raktárban, mely az SSI SCHÄFER rendkívül dinamikus egyszintes szállítójárműves rendszereit használja.
A teljesítmény további fokozásához a szállítójárműves komissiózó raktár a 3D-Matrix Solution® intellegins raktári megoldás alkalmazásával az SSI Case Picking rendszer egyik moduljaként is kialakítható. A rendkívül dinamikus 3D-Matrix megoldás egyetlen rendszerben biztosítja a tárolást, pufferelést és rendezést. Az átmenetileg tárolt tárolók ezután a helyes sorrendben továbbíthatók a palettázó robotnak.
Az SSI SCHÄFER WAMAS® logisztikai szoftverének intelligens moduljai a 3D-Matrixból kigyűjtött egységrakományoknak a rendelések raklapjaihoz automatikusan, robotokkal történő továbbításakor kiszámítják azok optimális összeállítását. A raklapokat az SSI SCHÄFER szállítórendszere vagy önvezető járművei juttatják el a kiszállítási területre.
Minden robot csak annyit ér, amennyit a szoftver, mely vezérli. A szoftverrendszerekkel kapcsolatos átfogó tapasztalata révén az SSI SCHÄFER minden szükséges tudással rendelkezik e téren. A felhasználók így egyetlen forrásból hozzájuthatnak a szoftverek, intralogisztikai hardverek és az ipari képfeldolgozás optimális kombinációjához. A WAMAS® logisztikai szoftver moduljai „intelligensebbé” és holisztikus logisztikai alkalmazásokhoz alkalmassá teszik a robotokat.
A palettázó robotokat vezérlő rendszer központi eleme az úgynevezett Robot Material Flow Controller (Robotizált anyagáramlás-vezérlő / RMC), mely a 3D-s képadatok feldolgozása alapján határozza meg a robotok mozdulatait. A WAMAS® szoftvercsomag moduláris felépítésének köszönhetően konkrét igényekre szabott megoldások is kialakíthatók.
Az automatizálás egyik kulcsfontosságú technológiája a legkorszerűbb érzékelőket alkalmazó ipari képfeldolgozás, mely egyaránt alkalmazható gépek intelligens vezérlésére, raktári folyamatok automatizálására és tételek ellenőrzésére.
A minőségi kritériumokat dedikált rendszerek ellenőrzik, értékes adatokkal szolgálva a folyamatok optimalizálásához. A rendszer a termékek optimális kezeléséhez fontos összes paramétert elmenti. A WAMAS® Vision objektumfelismerő modul észleli az esetleges módosításokat, melyeket a továbbiakban „öntanuló” módon figyelembe vesz az adott tétel kapcsán.
Az intelligens Pack Pattern Generator az egyedi specifikációknak megfelelően számítja ki a raklap optimális összeállítását, kifinomult algoritmusokat alkalmazva a képfeldolgozó rendszerekből származó információkra. A különböző kritériumok súlya az ügyfél igényein alapul:
Térfogat optimalizálása
Stabilitás
Bizonyos korlátozások és termékcsoportok
Üzletspecifikus szerkezet
Mihelyst kész a számítás, megjelenik a kiszámított raklap, így a rendelés elindítható és feldolgozható az SSI Case Picking komissiózó rendszerrel. A rendszer tételszám, lejárati idő vagy az „elsőként be, elsőként ki” (FIFO) elv szerint gyűjti ki a rendelés tételeit.
Ha az automatizált palettázás során hiba merül fel, pl. egy sérült csomag miatt, a rendelés valós időben módosított csomagolási minta szerint átrendezhető ugyanazon a raklapon, vagy – ha a stabilitás megköveteli ezt – egy új raklapra.
Az SSI Pack Pattern Generator minden egyes raklap és üzlet kapcsán lehetővé teszi a csomagolási elrendezés egyedi konfigurálását és automatikus alkalmazását. Eme intelligens, osztálya legjobbját képviselő algoritmus kiszámítja és meg is valósítja a térfogat szerint és az adott üzlethez is optimalizált és stabil csomagolási mintákat.
Az egységrakományok rendezett adagolása és palettázása elengedhetetlen a „tökéletes raklap” kialakításához. Az átmenetileg tárolt egységek a helyes sorrendben kerülnek kigyűjtésre a komissiózó raktárból, és az optimálisan rendezve továbbítódnak a palettázó robotokhoz. A 3D-Matrix megoldásnak köszönhetően mindez nem megy a teljesítmény rovására, és nem igényel más alrendszereket a további rendezéshez. A robotok gyorsan és megbízhatóan helyezik el az árukat a raklapokon vagy görgős tárolókban, az adott üzlethez előzetesen kiszámított optimális csomagolási minta szerint.
A raktári folyamatok automatizálása és a munkaállomások ergonomikus kialakítása révén a raktárak üzemeltetői automatizálhatják a fizikailag megterhelő feladatokat és optimalizálhatják személyzetük foglalkoztatását, kielégítve a raktár munkahelyi biztonságával kapcsolatos, országonként változó és egyes esetekben (pl. mélyhűtött raktárakban) rendkívül szigorú követelményeket.
A tételek és csomagolások automatizált komissiózása és palettázása zökkenőmentes éjjel-nappali működést tesz lehetővé. A rendszerben különböző hőmérséklettartományú (akár -30° C-os) komissiózó raktárak is kialakíthatók.
A WAMAS® intralogisztikai rendszer minden tárolási területről és állomásról rögzíti a kigyűjtött tételeket, adataikkal és lejárati dátumaikkal együtt, így az üzemeltető mindenkor átlátja készleteit, és szabadon rendelkezhet felettük.
Az automatikus tároló és komissiózó rendszerek optimálisan használják ki a tárolóhelyek területét és magasságát, mivel a betároló/kigyűjtő gépek folyosói, illetve a szállítópálya szakaszai keskenyebbek és magasabbak, mint a manuális komissiózó kocsikhoz vagy emelővillás targoncákhoz használatos állványos folyosók. A robotcellákban végzett automatikus raklapbontás és palettázás szintén helytakarékos módon történnek.
A palettázó robotok különböző raklapméreteket és rollikocsikat képesek kialakítani, stabil, a térfogat és az üzlet szempontjából egyaránt optimalizált sorrendet követve. A tárolónkénti és darabonkénti komissiózás lehetséges kombinálásával egyetlen rendszerben különböző méretű rendelések is feldolgozhatók, és az árucikkek széles választéka kezelhető és palettázható.
A tárolórendszer, a rendezés és a palettázás optimális egyensúlya révén a raktári rendszer egészében kimagasló teljesítmény érhető el, kitűnő helykihasználással.
Az optimális csomagolási minta kiszámítása, az egységek kíméletes kezelése és rakatolása, valamint a raklap zsugorfóliázása kimagasló stabilitást eredményeznek a vegyes összetételű raklapok esetében.
Az élelmiszer-kiskereskedelem mindennapos árucikkekkel látja el a fogyasztókat. A termékválaszték szélességével és mélységével, valamint az ellátás minőségével és biztonságával kapcsolatos elvárások drámai mértékben növekedtek az elmúlt évtizedben. A különböző formátumú üzletek a száraz, friss és fagyasztott termékek széles választékát kínálják, sokféle csomagolásban. Mindez a követelmények rendkívül kiterjedt skáláját eredményezi az intralogisztika és a termékválaszték kezelése kapcsán:
Az eltarthatóság figyelembe vétele és a tételszámok nyomon követhetősége.
A sok esetben sérülékeny termékek kíméletes kezelése, hogy vonzó megjelenésük elnyerje az ügyfelek tetszését az üzletben.
A logisztikai rendszer nagyfokú rugalmassága és hatékonysága, mely a szezonális, és néha hetenkénti akciókból fakadó, ismétlődő csúcsidőszakok miatt szükséges.
Polcaik gyors feltöltéséhez az üzletek a több kisebb szállítást részesítik előnyben, az igényeikhez optimalizált raklapokkal és rollikocsikkal.
A térfogat optimalizálása a szállításhoz.
Az e-kereskedelem növekvő részesedése az élelmiszeripar és a mindennapos árucikkek terén új koncepciókat tesz szükségessé a raktári logisztikában, pl. házhozszállítást vagy személyes átvételt.
Növekvő energia- és munkaerőköltségek, munkaerőhiány és magasabb elvárások a raktári egészség- és balesetvédelem terén.
A teljesítménnyel kapcsolatos szigorú követelmények és a határidők miatti nyomás az élelmiszerek logisztikájában. A mélyhűtött raktárak alkalmazottainak pl. egyéni védőeszközöket kell viselniük, és rendszeres szüneteket kell tartaniuk, hogy átmelegedhessenek.
A logisztikai terek emelkedő árai miatt raktárlétesítmények építésekor többek között a helytakarékosság és a férőhely optimális kihasználása is fontos szempontokká váltak.
E fejlemények tovább erősítik a részleges, illetve teljes raktárautomatizálás trendjét a kereskedelmi egységrakományok komissiózása és az egyes tételek összeállítása terén. A technológiának az élelmiszeripari logisztika összes hőmérséklettartományához alkalmasnak kell lennie, továbbá automatikusan és stabilan kell elrendeznie a változatos méretű és tömegű csomagokat a különböző raklapokon és görgős tárolókban.
NAGYOBB HATÉKONYSÁG RENDSZERREL
Intralogisztikai termékek és megoldások a vállalaton belüli anyagáramláshoz